Województwo śląskie, choć kojarzone głównie z przemysłowym dziedzictwem, kryje w sobie wiele naturalnych perełek idealnych do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeki nie należą do trudnych. Są raczej krótkie albo przepływają przez województwo śląskie w swoim górnym biegu. Dzięki temu nie są bardzo szerokie, a bliskość brzegu daje poczucie bezpieczeństwa. Nie są również uregulowane, dzięki czemu można z kajaka podziwiać naturalną, dziewiczą przyrodę obszarów leśnych i łąkowych, a czasami rozłożone nad rzeką osady i siedliska.
Śląskie szlaki kajakowe oferują różnorodne trasy – od spokojnych odcinków idealnych dla początkujących, po bardziej wymagające fragmenty, które przypadną do gustu doświadczonym kajakarzom. Każda rzeka ma swój wyjątkowy charakter, wyróżniający ją od innych, dlatego zachęcamy do bliskiego spotkania z wszystkimi proponowanymi przez nas szlakami kajakowymi w województwie śląskim.
Częstochowa – Pławno
długość szlaku: 42,5km
Kule – Działoszyn
długość szlaku: 16km
Warta jest rzeką mocno meandrującą przez piękne jurajskie plenery. Spławny odcinek zaczyna się w Częstochowie i ciągnie ponad 42 km aż do Pławna. Wielką atrakcją rzeki są białe ostańce, odbijające się w wodach rzeki na Mirowskim Przełomie Warty. Rzeka nadaje się do spływania dla kajakarzy na każdym etapie umiejętności, a na spływ na odcinku od Częstochowy do Garnka można się wybrać nawet z dziećmi. Drugi odcinek oznakowanego szlaku na Warcie zaczyna się w Kulach od ujścia Listwarty i ciągnie się ponad 16 km do Działoszyna.
Starokrzepice – Kule
długość szlaku: 41km
ewentualna kontynuacja spływu Wartą: 16km (Kule – Działoszyn)
Liswarta jest spławna na odcinku ponad 40 km od Starokrzepic, aż do ujścia do Warty w Kulach, jednak spływ można kontynuować Wartą, w kierunku Działoszyna. Liswarta uchodzi za jedną z najciekawszych rzek w południowej i środkowej Polsce. Woda jest tu wyjątkowo czysta, a liczne bystrza powodują podniesienie poziomu adrenaliny u kajakarzy. Dlatego Liswarta nie jest rzeką, o której można powiedzieć, że jest bardzo łatwa, natomiast są na niej również i takie odcinki, na które można zabrać ze sobą dzieci. Warto zdać się w tej kwestii na opinię organizatorów spływów.
Rybnik – Turze
długość szlaku: 25,5km
Ruda jest jedną z najładniejszych rzek w województwie śląskim. Spławny dla kajakarzy odcinek rzeki jest w całości położony na obszarze parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Szlak kajakowy na Rudzie ma długość ponad 25 km. Zaczyna się w Rybniku i prowadzi aż do ujścia do Odry w Turzu. Na pierwszym odcinku rzeki, od Rybnika aż do Rud (8 km), rzeka przy całej swej urodzie jest jednocześnie niezwykle łagodna, przez co jest chyba najlepszym wyborem na spływ kajakowy dla początkujących kajakarzy oraz na spływy rodzinne. Na odcinku od Rud do ujścia, Ruda choć nadal piękna, jest już jednocześnie trochę dziką rzeką, z którą kajakarze muszą trochę powalczyć, pokonując liczne zawijasy i zwałki, dlatego ten odcinek wymaga już pewnych kajakarskich umiejętności.
Chałupki – Krzyżanowice
długość szlaku: 12,3km
Racibórz – Dziergowice
długość szlaku: 25km
Odra przepływa przez województwo śląskie na odcinku 48 km, od Chałupek, gdzie zaczyna się znakowany szlak kajakowy na Odrze, aż do Dziergowic. Na tym odcinku został wyznaczony szlak kajakowy, który jest podzielony na dwa odcinki: 12,3 km i 25 km, które rozdziela wyłączony ze szlaku kajakowego fragment rzeki na obszarze suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Odrą mogą spływać wszyscy kajakarze, również ci nieposiadający dużego doświadczenia. Najpiękniejszy krajobrazowo jest pierwszy odcinek rzeki prowadzący od Chałupek aż do Zabełkowa, przez chroniony obszar Granicznych Meandrów Odry.
Szczekociny – Wąsosz
długość szlaku: 23,6km
Bonowice – Wąsosz
długość szlaku: 23,4km
Pilica płynie przez dziewicze, łąkowo-leśne obszary, z rzadka odwiedzając niewielkie osady mieszkalne. Szlak kajakowy, wyznaczony na odcinku 23,5 km od Szczekocin do Wąsosza, można podzielić na dwa całodniowe kilkunastokilometrowe odcinki: Szczekociny – Przyłęk oraz Przyłęk – Łysaków. Pilica nie jest rzeka trudną i płynąć nią mogą kajakarze z różnymi umiejętnościami, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że spływ Pilicą wymaga od kajakarzy wytrzymałości, ponieważ pomiędzy jednym przystankiem a drugim są długie odcinki bez możliwości zakończenia spływu.
Krztynia jest lewym dopływem Pilicy, spławnym dla kajaków na odcinku około 5 km od Bonowic do ujścia, może więc stanowić ciekawą alternatywę na rozpoczęcie spływu Pilicą.
Lelów – Koniecpol
długość szlaku: 13,6km
Białka Lelowska jest niezwykle malowniczą rzeką. Szlak kajakowy zaczyna się w Lelowie i prowadzi przez 13,6 km aż do Koniecpola. Na tym odcinku Białka płynie w naturalnym korycie przez tereny leśne i łąkowe. Naturalny charakter Białki oraz liczne zwałki na trasie spływu sprawiają, że ta prześliczna rzeka jest dość uciążliwa i dlatego polecana jest raczej doświadczonym i wytrzymałym kajakarzom, szczególnie na odcinku od Białej Leśnej do ujścia w Koniecpolu. Pierwszy odcinek rzeki od Lelowa do Białej Leśnej jest dość łatwy i poza spływami kajakowymi odbywają się tam również spływy pontonowe, ze względu na często niskie poziomy wody na tym odcinku.
Gliwice – Ujazd
długość szlaku: 24km
Kanał Gliwicki jest drogą wodną łączącą przemysłowe miasta Górnego Śląska z Odrą. Całkowita długość Kanału Gliwickiego pomiędzy portami w Gliwicach i Kędzierzynie-Koźlu wynosi 40 km, a szlak kajakowy został wytyczony na odcinku 24 km od Gliwic do Ujazdu. Na tym odcinku znajdują się 3 śluzy umożliwiające pokonanie różnic poziomów wody –Łabędy Dzierżno i Rudziniec. Ich przepłynięcie jest możliwe w obu kierunkach i jest ogromną atrakcją dla kajakarzy. Spływanie kajakami po Kanale Gliwickim wymaga jednak przestrzegania zasad bezpieczeństwa, szczególnie przy śluzowaniu oraz ostrożności przy mijaniu z innymi jednostkami pływającymi. Nurt wody w Kanale Gliwickim nie jest silny, dlatego kajakiem można płynąć zarówno w stronę Kędzierzyna-Koźla, jak i Gliwic.
Pławniowice – Ujazd
długość szlaku: 10,2km
Kłodnica to rzeka płynąca naturalnym, meandrującym korytem. Znakowany szlak kajakowy na Kłodnicy zaczyna się za jeziorem Pławniowice i jest poprowadzony na odcinku ponad 10 km aż do Ujazdu. Kłodnica stanowi interesującą alternatywę spływu dla kajakarzy płynących Kanałem Gliwickim, którzy za przystanią w Pławniowicach mogą zdecydować, czy kontynuują spływ spokojnym nurtem Kanału Gliwickiego, czy wpływają na meandrujące wody Kłodnicy, która się z Kanału w tym miejscu wydziela. Szlak kajakowy na Kłodnicy jest atrakcyjny przyrodniczo szczególnie w okresie wiosennym. Trzcinowiska porastające brzegi są ostoją licznego ptactwa.
Lubliniec – Krupski Młyn
długość szlaku: 10km
Mała Panew jest rzeką o meandrującym biegu i w większości piaszczystym dnie. Dzikość otaczającej ją przyrody, urozmaicony bieg, malowniczo ukształtowane brzegi sprawiają, że jest jednym z najciekawszych szlaków kajakowych na Górnym Śląsku. Szczególne walory posiada oznakowany 11 kilometrowy odcinek Małej Panwi położony w granicach województwa śląskiego, od Pustej Kużnicy (dzielnica Lublińca) do Krupskiego Młyna. Jednak na pierwszych 3 kilometrach szlaku (do osady Żyłka) Mała Panew jest rzeką dziką, mocno zwałkową, dlatego jest polecana raczej doświadczonym i wytrzymałym kajakarzom. Od Żyłki aż do Krupskiego Młyna rzeka płynie łagodnie i bez większych przeszkód. Piękna przyroda i brak tłoku na szlaku kajakowym – to największe atuty tego odcinka Małej Panwi.
Godów – Zabełków
długość szlaku: 10,5km
Olza to wyjątkowa rzeka wśród rzek województwa śląskiego, ponieważ stanowi granicę pomiędzy Polska a Czechami i jest użytkowana przez kajakarzy z obu krajów. Spływ kajakowy można zacząć już w czeskiej Karwinie i stamtąd płynąć w dół rzeki, w kierunku jej ujścia do Odry. Po polskiej stronie spływ można zacząć w jednym z miejsc wodowania kajaków na Szotkówce, która jest jednym z dopływów Olzy. Szlak kajakowy na Olzie jest wyznakowany na odcinku 10,5 km – od ujścia Szotkówki do ujścia Olzy do Odry.
Jastrzębie-Zdrój – Godów
długość szlaku: 10km
Szotkówka jest niewielką rzeką o bardzo czystej wodzie. Szlak kajakowy na Szotkówce zaczyna się w Jastrzębiu-Zdroju i jest poprowadzony aż do ujścia tej rzeki do Olzy (ok. 10 km). Na tym odcinku jest wyznaczonych kilka przystanków, na których można alternatywnie rozpocząć spływ, zwłaszcza jeśli w planach jest kontynuacja spływu Olzą.
Dąbrowa Górnicza – Trójkąt Trzech Cesarzy (Sosnowiec)
długość szlaku: 29km
Spływ Białą Przemszą można zacząć od Okradzionowa (dz. Dąbrowy Górniczej) i dopłynąć aż do miejsca, gdzie Biała Przemsza łączy się z Czarną Przemszą na tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy, na styku Sosnowca i Mysłowic. Łącznie jest to ok. 29 km szlaku kajakowego. Co ciekawe na trasie spływu zaledwie kilka mijanych mostów drogowych i kolejowych potwierdza, że jesteśmy na zurbanizowanym obszarze. Poza Sławkowem rzeka nie mija żadnych większych miejscowości, wręcz przeciwnie okolica kipi wręcz bujnością przyrody. Nie widać kominów fabrycznych, są za to liczne rozlewiska i tereny bagienne. Trudno uwierzyć, że ta rzeka przepływa przez serce Zagłębia Dąbrowskiego.
UWAGA! Szlaki kajakowe Biała Przemsza i Wisła nie są jeszcze oznakowane w terenie. Pracujemy nad tym.