Szlaki kajakowe w Śląskim

Autor:
Damian Berłowski
Data publikacji:
30 Kwiecień 2025
Odsłuchaj tekst

Województwo śląskie, choć kojarzone głównie z przemysłowym dziedzictwem, kryje w sobie wiele naturalnych perełek idealnych do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeki nie należą do trudnych. Są raczej krótkie albo przepływają przez województwo śląskie w swoim górnym biegu. Dzięki temu nie są bardzo szerokie, a bliskość brzegu daje poczucie bezpieczeństwa. Nie są również uregulowane, dzięki czemu można z kajaka podziwiać naturalną, dziewiczą przyrodę obszarów leśnych i łąkowych, a czasami rozłożone nad rzeką osady i siedliska.

Śląskie szlaki kajakowe oferują różnorodne trasy – od spokojnych odcinków idealnych dla początkujących, po bardziej wymagające fragmenty, które przypadną do gustu doświadczonym kajakarzom. Każda rzeka ma swój wyjątkowy charakter, wyróżniający ją od innych, dlatego zachęcamy do bliskiego spotkania z wszystkimi proponowanymi przez nas szlakami kajakowymi w województwie śląskim.

Mapa szlaków kajakowych w Śląskim

WARTA – W CIENIU JURAJSKICH SKAŁ

Częstochowa – Pławno
długość szlaku: 42,5km

Kule – Działoszyn
długość szlaku: 16km

Warta jest rzeką mocno meandrującą przez piękne jurajskie plenery. Spławny odcinek zaczyna się w Częstochowie i ciągnie ponad 42 km aż do Pławna. Wielką atrakcją rzeki są białe ostańce, odbijające się w wodach rzeki na Mirowskim Przełomie Warty. Rzeka nadaje się do spływania dla kajakarzy na każdym etapie umiejętności, a na spływ na odcinku od Częstochowy do Garnka można się wybrać nawet z dziećmi. Drugi odcinek oznakowanego szlaku na Warcie zaczyna się w Kulach od ujścia Listwarty i ciągnie się ponad 16 km do Działoszyna.

Szlak kajakowy WartaSzlak kajakowy Warta

Częstochowa
Warta to trzecia pod względem długości rzeka w Polsce. Jej źródła znajdują się w dzielnicy Zawiercia, Kromołowie, zaś ujście do Odry - w miejscowości Kostrzyń. Górny odcinek rzeki jest bardzo malowniczy i warto go poznać, spływając kajakiem z Częstochowy do dowolnego punktu w dolnym biegu rzeki. Szczególnie interesująco prezentuje się Przełom Mirowski, gdzie Warta przebija się przez wapienne skały Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W 2020 roku na odcinku od Częstochowy, aż do granicy województwa śląskiego został wytyczony i oznakowany szlak kajakowy (ok. 42 km). Wzdłuż biegu rzeki pojawiły się ostrzeżenia o niebezpieczeństwach na rzece, informacje o przenoskach, miejscach przystankowych oraz atrakcjach turystycznych.

 

LISWARTA – BYSTRA RZEKA

Starokrzepice – Kule
długość szlaku: 41km
ewentualna kontynuacja spływu Wartą: 16km (Kule – Działoszyn)

Liswarta jest spławna na odcinku ponad 40 km od Starokrzepic, aż do ujścia do Warty w Kulach, jednak spływ można kontynuować Wartą, w kierunku Działoszyna. Liswarta uchodzi za jedną z najciekawszych rzek w południowej i środkowej Polsce. Woda jest tu wyjątkowo czysta, a liczne bystrza powodują podniesienie poziomu adrenaliny u kajakarzy. Dlatego Liswarta nie jest rzeką, o której można powiedzieć, że jest bardzo łatwa, natomiast są na niej również i takie odcinki, na które można zabrać ze sobą dzieci. Warto zdać się w tej kwestii na opinię organizatorów spływów.

Szlak kajakowy LiswartaSzlak kajakowy Liswarta

Starokrzepice
Zdaniem wielu kajakarzy Liswarta znajduje się w gronie najciekawszych turystycznie rzek w środkowej Polsce. Rzeka płynie naturalną doliną, wijąc się wśród łąk i sosnowych lasów. Liswarta liczy około 93 km długości, a do spływu nadaje się odcinek mniej więcej 42-kilometrowy w dolnym biegu rzeki. Kajaki można zwodować w Starokrzepicach i stąd płynąć w dół rzeki przez Danków, Zawady w gminie Popów, aż do jej ujścia do Warty, we wsi Kule. Spływ można kontynuować dalej rzeką Wartą, przez Wąsosz Górny w kierunku Działoszyna. Spławny odcinek Liswarty - od Starokrzepic do ujścia rzeki do Warty, został oznakowany w 2020 r. Na rzece zostały zaznaczone miejsca niebezpieczne, miejsca przenosek, a także opisane atrakcje turystyczne przy szlaku kajakowym. Oznakowano również Wartę na odcinku od miejscowości Kule (ujście Liswarty), aż do Działoszyna, którym można kontynuować spływ kajakowy rozpoczęty na Liswarcie.

 

RUDA – NA SPŁYWY RODZINNE

Rybnik – Turze
długość szlaku: 25,5km

Ruda jest jedną z najładniejszych rzek w województwie śląskim. Spławny dla kajakarzy odcinek rzeki jest w całości położony na obszarze parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Szlak kajakowy na Rudzie ma długość ponad 25 km. Zaczyna się w Rybniku i prowadzi aż do ujścia do Odry w Turzu. Na pierwszym odcinku rzeki, od Rybnika aż do Rud (8 km), rzeka przy całej swej urodzie jest jednocześnie niezwykle łagodna, przez co jest chyba najlepszym wyborem na spływ kajakowy dla początkujących kajakarzy oraz na spływy rodzinne. Na odcinku od Rud do ujścia, Ruda choć nadal piękna, jest już jednocześnie trochę dziką rzeką, z którą kajakarze muszą trochę powalczyć, pokonując liczne zawijasy i zwałki, dlatego ten odcinek wymaga już pewnych kajakarskich umiejętności.

Szlak kajakowy RudaSzlak kajakowy Ruda

Rybnik
Spływ Rudą, płynącą w południowej części Górnego Śląska, to gratka dla miłośników niewielkich rzek, które nie zostały jeszcze na całej długości uregulowane. Kajaki można spuścić na wodę w Stodołach - dzielnicy Rybnika, nad Zalewem Rybnickim. Dalej szlak kajakowy prowadzi w kierunku zachodnim, przez piękne lasy Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, ku ujściu do Odry za Kuźnią Raciborską.

 

ODRA – GRANICZNE MEANDRY

Chałupki – Krzyżanowice
długość szlaku: 12,3km

Racibórz – Dziergowice
długość szlaku: 25km

Odra przepływa przez województwo śląskie na odcinku 48 km, od Chałupek, gdzie zaczyna się znakowany szlak kajakowy na Odrze, aż do Dziergowic. Na tym odcinku został wyznaczony szlak kajakowy, który jest podzielony na dwa odcinki: 12,3 km i 25 km, które rozdziela wyłączony ze szlaku kajakowego fragment rzeki na obszarze suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Odrą mogą spływać wszyscy kajakarze, również ci nieposiadający dużego doświadczenia. Najpiękniejszy krajobrazowo jest pierwszy odcinek rzeki prowadzący od Chałupek aż do Zabełkowa, przez chroniony obszar Granicznych Meandrów Odry.

Szlak kajakowy OdraSzlak kajakowy Odra

Zabełków
Odra, druga pod względem długości rzeka w Polsce, przecina południowe tereny województwa śląskiego. Tworzy ona tutaj mniej więcej 50-kilometrowy szlak wodny, bardzo atrakcyjny dla każdego kajakarza. Po stronie polskiej spływ można rozpocząć już w Zabełkowie, można jednak za punkt startu wybrać którąś z przystani czeskich - poznamy wtedy urokliwe Graniczne Meandry Odry, chronione zarówno w Polsce jak i w Czechach. Niżej czekają nas ciekawe krajobrazy oraz wizyta w zabytkowym Raciborzu.

 

PILICA I KRZTYNIA – PRZEZ ŁĄKI I POLA

Szczekociny – Wąsosz
długość szlaku: 23,6km

Bonowice – Wąsosz
długość szlaku: 23,4km

Pilica płynie przez dziewicze, łąkowo-leśne obszary, z rzadka odwiedzając niewielkie osady mieszkalne. Szlak kajakowy, wyznaczony na odcinku 23,5 km od Szczekocin do Wąsosza, można podzielić na dwa całodniowe kilkunastokilometrowe odcinki: Szczekociny – Przyłęk oraz Przyłęk – Łysaków. Pilica nie jest rzeka trudną i płynąć nią mogą kajakarze z różnymi umiejętnościami, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że spływ Pilicą wymaga od kajakarzy wytrzymałości, ponieważ pomiędzy jednym przystankiem a drugim są długie odcinki bez możliwości zakończenia spływu.
Krztynia jest lewym dopływem Pilicy, spławnym dla kajaków na odcinku około 5 km od Bonowic do ujścia, może więc stanowić ciekawą alternatywę na rozpoczęcie spływu Pilicą.

Szlak kajakowy PilicaSzlak kajakowy Pilica

Szczekociny
Pilica to najdłuższy lewy dopływ Wisły, liczący sobie 319 km. Rzeka płynie przez południową i środkową Polskę, rozpoczynając na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a następnie przecinając Niziny Środkowopolskie i Mazowsze. Dla kajakarzy - przy średnim stanie wody - rzeka dostępna jest zazwyczaj od Szczekocin. Można tu skorzystać ze spływów organizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną, bądź zorganizować tego rodzaju imprezę, w oparciu o którąś ze specjalistycznych firm bądź wypożyczalni.
Bonowice
Krztynia jest niewielką rzeką o długości 24,8 km, będącą lewym dopływem Pilicy. Jest rzeką spławną dla kajaków na odcinku około 5 km od Bonowic do ujścia, może więc stanowić ciekawą alternatywę na rozpoczęcie spływu Pilicą.

 

BIAŁKA LELOWSKA – KAJAKIEM I PONTONEM

Lelów – Koniecpol
długość szlaku: 13,6km

Białka Lelowska jest niezwykle malowniczą rzeką. Szlak kajakowy zaczyna się w Lelowie i prowadzi przez 13,6 km aż do Koniecpola. Na tym odcinku Białka płynie w naturalnym korycie przez tereny leśne i łąkowe. Naturalny charakter Białki oraz liczne zwałki na trasie spływu sprawiają, że ta prześliczna rzeka jest dość uciążliwa i dlatego polecana jest raczej doświadczonym i wytrzymałym kajakarzom, szczególnie na odcinku od Białej Leśnej do ujścia w Koniecpolu. Pierwszy odcinek rzeki od Lelowa do Białej Leśnej jest dość łatwy i poza spływami kajakowymi odbywają się tam również spływy pontonowe, ze względu na często niskie poziomy wody na tym odcinku.

Szlak kajakowy Białka LelowskaSzlak kajakowy Białka Lelowska

Lelów
O rzece Białce Lelowskiej Białka Lelowska wypływa na bezleśnych, pagórkowatych terenach Progu Lelowskiego, w pobliżu wsi Irządze, położonej na zachodnich krańcach województwa śląskiego, tuż przy granicy z województwem świętokrzyskim. Rzeka płynie na północ, mija Lelów, Białą Wielką i Wąsosz, by, po pokonaniu niespełna 27 km od źródeł, zasilić wody Pilicy w miejscowości Koniecpol. Białka Lelowska płynie głównie w naturalnym korycie, jej dno jest piaszczyste, a wody zaliczają się do I klasy czystości.

 

KANAŁ GLIWICKI – ŚLUZOWANIE: NIEZWYKŁA PRZYGODA

Gliwice – Ujazd
długość szlaku: 24km

Kanał Gliwicki jest drogą wodną łączącą przemysłowe miasta Górnego Śląska z Odrą. Całkowita długość Kanału Gliwickiego pomiędzy portami w Gliwicach i Kędzierzynie-Koźlu wynosi 40 km, a szlak kajakowy został wytyczony na odcinku 24 km od Gliwic do Ujazdu. Na tym odcinku znajdują się 3 śluzy umożliwiające pokonanie różnic poziomów wody –Łabędy Dzierżno i Rudziniec. Ich przepłynięcie jest możliwe w obu kierunkach i jest ogromną atrakcją dla kajakarzy. Spływanie kajakami po Kanale Gliwickim wymaga jednak przestrzegania zasad bezpieczeństwa, szczególnie przy śluzowaniu oraz ostrożności przy mijaniu z innymi jednostkami pływającymi. Nurt wody w Kanale Gliwickim nie jest silny, dlatego kajakiem można płynąć zarówno w stronę Kędzierzyna-Koźla, jak i Gliwic.

Szlak kajakowy Kanał GliwickiSzlak kajakowy Kanał Gliwicki

Gliwice
Kanał Gliwicki to najnowocześniejsza droga wodna w Polsce. Długość kanału to 40,60 km, a jego maksymalna głębokość to 3,50 m. Różnica poziomów wody na początku i końcu kanału wynosi 43,60 m. Pokonanie różnic poziomu wody przez jednostki pływające reguluje 6 śluz wodnych. Głównym źródłem zasilania kanału jest rzeka Kłodnica oraz jeziora i zbiorniki wodne (Dzierżno Duże, Dzierżno Małe) położone w jego górnej części.

 

KŁODNICA – BYSTRA RZEKA

Pławniowice – Ujazd
długość szlaku: 10,2km

Kłodnica to rzeka płynąca naturalnym, meandrującym korytem. Znakowany szlak kajakowy na Kłodnicy zaczyna się za jeziorem Pławniowice i jest poprowadzony na odcinku ponad 10 km aż do Ujazdu. Kłodnica stanowi interesującą alternatywę spływu dla kajakarzy płynących Kanałem Gliwickim, którzy za przystanią w Pławniowicach mogą zdecydować, czy kontynuują spływ spokojnym nurtem Kanału Gliwickiego, czy wpływają na meandrujące wody Kłodnicy, która się z Kanału w tym miejscu wydziela. Szlak kajakowy na Kłodnicy jest atrakcyjny przyrodniczo szczególnie w okresie wiosennym. Trzcinowiska porastające brzegi są ostoją licznego ptactwa.

Szlak kajakowy Kłodnica

Rudziniec
Kłodnica to prawostronny dopływ rzeki Odry. Źródła rzeki znajdują się w południowej części miasta Katowice, na terenie Lasów Murckowskich, w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Źródła Kłodnicy. Kłodnica płynie przez województwa śląskie i opolskie. Przepływa przez Górnośląski Okręg Przemysłowy (Katowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice) oraz Kotlinę Raciborską i uchodzi do Odry w Kędzierzynie-Koźlu, w dzielnicy Koźle.

 

MAŁA PANEW – ŚLĄSKA AMAZONKA

Lubliniec – Krupski Młyn
długość szlaku: 10km

Mała Panew jest rzeką o meandrującym biegu i w większości piaszczystym dnie. Dzikość otaczającej ją przyrody, urozmaicony bieg, malowniczo ukształtowane brzegi sprawiają, że jest jednym z najciekawszych szlaków kajakowych na Górnym Śląsku. Szczególne walory posiada oznakowany 11 kilometrowy odcinek Małej Panwi położony w granicach województwa śląskiego, od Pustej Kużnicy (dzielnica Lublińca) do Krupskiego Młyna. Jednak na pierwszych 3 kilometrach szlaku (do osady Żyłka) Mała Panew jest rzeką dziką, mocno zwałkową, dlatego jest polecana raczej doświadczonym i wytrzymałym kajakarzom. Od Żyłki aż do Krupskiego Młyna rzeka płynie łagodnie i bez większych przeszkód. Piękna przyroda i brak tłoku na szlaku kajakowym – to największe atuty tego odcinka Małej Panwi.

Szlak kajakowy Mała Panew

Lubliniec
Mała Panew stanowi prawy dopływ górnej Odry o długości 132 km, płynie przez województwa śląskie i opolskie (z Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej na Nizinę Śląską). Źródła rzeki znajdują się w pobliżu miasta Koziegłowy, na polu pomiędzy wsiami Markowice, Rzeniszów i Krusin. Stamtąd Mała Panew płynie przez Zieloną, Kalety, gminę Tworóg, Lubliniec-Kokotek, Krupski Młyn, Zawadzkie, Kolonowskie, Ozimek i Turawę. Mała Panew jest rzeką o meandrującym biegu i w większości piaszczystym dnie.

 

OLZA – RZEKA POLSKO-CZESKA

Godów – Zabełków
długość szlaku: 10,5km

Olza to wyjątkowa rzeka wśród rzek województwa śląskiego, ponieważ stanowi granicę pomiędzy Polska a Czechami i jest użytkowana przez kajakarzy z obu krajów. Spływ kajakowy można zacząć już w czeskiej Karwinie i stamtąd płynąć w dół rzeki, w kierunku jej ujścia do Odry. Po polskiej stronie spływ można zacząć w jednym z miejsc wodowania kajaków na Szotkówce, która jest jednym z dopływów Olzy. Szlak kajakowy na Olzie jest wyznakowany na odcinku 10,5 km – od ujścia Szotkówki do ujścia Olzy do Odry.

Szlak kajakowy OlzaSzlak kajakowy Olza

Zabełków
Olza to najważniejsza rzeka Śląska Cieszyńskiego (Płynie także przez Krainę Górnej Odry). Łącznik obu, podzielonych granicą państwową części współtworzących dzisiaj Euroregion Śląsk Cieszyński. Początkowe kilometry biegu Olzy znajdują się na terytorium Polski, ostatnie zaś, przed ujściem do Odry, stanowią polsko-czeską granicę. Spływ kajakami lub pontonami jest możliwy w dolnym biegu - począwszy od czeskich Dietmarowic niedaleko Karwiny, aż po miejscowość Olza. Przenoski oraz niebezpieczne jazy powodują, że rzekę na tym odcinku powinni „poskramiać” doświadczeni kajakarze.

 

SZOTKÓWKA – NIEODKRYTA RZEKA

Jastrzębie-Zdrój – Godów
długość szlaku: 10km

Szotkówka jest niewielką rzeką o bardzo czystej wodzie. Szlak kajakowy na Szotkówce zaczyna się w Jastrzębiu-Zdroju i jest poprowadzony aż do ujścia tej rzeki do Olzy (ok. 10 km). Na tym odcinku jest wyznaczonych kilka przystanków, na których można alternatywnie rozpocząć spływ, zwłaszcza jeśli w planach jest kontynuacja spływu Olzą.

Szlak kajakowy SzotkówkaSzlak kajakowy Szotkówka

Jastrzębie-Zdrój
Szotkówka jest niewielką rzeką o bardzo czystej wodzie. Szlak kajakowy na Szotkówce zaczyna się w Jastrzębiu-Zdroju i jest poprowadzony aż do ujścia tej rzeki do Olzy (ok. 10 km).

 

BIAŁA PRZEMSZA – NIZINNA RZEKA GÓRSKA

Dąbrowa Górnicza – Trójkąt Trzech Cesarzy (Sosnowiec)
długość szlaku: 29km

Spływ Białą Przemszą można zacząć od Okradzionowa (dz. Dąbrowy Górniczej) i dopłynąć aż do miejsca, gdzie Biała Przemsza łączy się z Czarną Przemszą na tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy, na styku Sosnowca i Mysłowic. Łącznie jest to ok. 29 km szlaku kajakowego. Co ciekawe na trasie spływu zaledwie kilka mijanych mostów drogowych i kolejowych potwierdza, że jesteśmy na zurbanizowanym obszarze. Poza Sławkowem rzeka nie mija żadnych większych miejscowości, wręcz przeciwnie okolica kipi wręcz bujnością przyrody. Nie widać kominów fabrycznych, są za to liczne rozlewiska i tereny bagienne. Trudno uwierzyć, że ta rzeka przepływa przez serce Zagłębia Dąbrowskiego.

Szlak kajakowy Biała PrzemszaSzlak kajakowy Biała Przemsza

Sławków
Biała Przemsza uznawana jest za lewy dopływ Przemszy, najważniejszej rzeki Zagłębia Dąbrowskiego. Już w okresie międzywojennym doceniano jej walory turystyczno-krajobrazowe, organizując na niej spływy kajakowe. Rzeka pokonuje tereny Pustyni Błędowskiej, jednak najciekawszy jest jej odcinek w okolicach Okradzionowa, zwany nawet popularnie Szwajcarią Zagłębiowską. Białą Przemszą spływa się najczęściej na odcinku od Sławkowa do Sosnowca.

 

UWAGA! Szlaki kajakowe Biała Przemsza i Wisła nie są jeszcze oznakowane w terenie. Pracujemy nad tym.

MAPA SZLAKÓW KAJAKOWYCH W ŚLĄSKIM

 

Wyświetlenia:  5
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)